Nga Skripal, Navalny, Jushçenko e deri te Abramovich, historia ‘e errët’ e Rusisë me helmimet e personave me shumë rëndësi

A u helmua vërtet Abramovich? Oligarku rus Roman Abramovich dhe disa nga negociatorët e Ukrainës për paqen me Rusinë dyshohet se u helmuan ditën e djeshme, pas një takimi negociatash të zhvilluar në Kiev.

Sipas Daily Mail, pas takimit në Kiev, Abramovich si dhe dy anëtarë të lartë të ekipit ukrainas zhvilluan simptoma që përfshinin sytë e skuqur, dhe rënie lëkure.

Abramovich, i cili pranoi një kërkesë ukrainase për të ndihmuar në negocimin e përfundimit të pushtimit rus të Ukrainës , gjithashtu ‘humbi shikimin për disa orë’ dhe u trajtua në një spital në Turqi.

Të gjitha dyshimet kanë rënë mbi palën ruse dhe ekstremistët, të cilët kanë interesa për të mos përfunduar luftën. Por në të kaluarën e saj, Rusia ka shumë histori helmimesh, duke e bërë Abramovich vetëm rastin e fundit, nga shumë të tjerë më parë.

Daily Mail ka bërë një listë të personave që dyshohet se janë helmuar nga Rusia duke përfshirë zyrtarë të lartë të Moskës.

Sergei dhe Julia Skripal

Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia u gjetën të dy të shtrirë në një stol në qendër të qytetit Salisbury në mars 2018 pasi kimikati i shkallës ushtarake Novichok u spërkat në dorezën e derës së përparme të shtëpisë së tyre.

Vrasësit e dyshuar, oficerët e inteligjencës ruse Anatoliy Chepiga dhe Alexander Mishkin u kapën në kamera ndërsa udhëtonin nga Moska për në qytetin e katedrales Wiltshire.

Alexei Navalny

Navalny u sëmur gjatë një fluturimi nga Tomsk në Moskë në gusht të vitit të kaluar me dyshimin për helmim me Novichok. Shefat vendas të shëndetësisë dhe mjekët pohuan se nuk gjetën prova të novichok në gjakun e Navalny dhe mohuan se ai ishte helmuar.

Por kishte edhe pretendime se spitali ishte plot me agjentë të shërbimit të sigurisë FSB, i cili më vonë u akuzua për helmimin e Navalny.

Alexander Litvinenko

Litvinenko, një kritik i shquar i Kremlinit, vdiq në moshën 43-vjeçare në Londër pasi piu çaj jeshil të mbushur me Polonium 210 në hotelin prej pelushi Millennium në Mayfair.

Ai vdiq në terapi intensive më 23 nëntor 2006, më shumë se tre javë pas helmimit fillestar dhe tre ditë pasi fotoja famëkeqe e tij i shtrirë në shtrat pa flokë u publikua në media. Britania ka fajësuar prej kohësh Rusinë për sulmin, duke thënë se ai u helmua nga Andrei Lugovoi dhe Dmitry Kovtun.

Viktor Jushçenko

Ish-presidenti ukrainas pësoi një shpërfytyrim të tmerrshëm pasi u ushqye me dioksinë, një kimikat që gjendet në herbicidin Agent Orange, ndërsa hante darkë me kreun e shërbimit të sigurisë të Ukrainës në 2004. Pro-evropiani Jushçenko po qëndronte kundër kandidatit pro-rus Viktor Janukoviç dhe ishte një figurë udhëheqëse në të ashtuquajturin Revolucioni Portokalli në atë kohë. Ai beson se Kremlini qëndron pas helmimit të tij.