Çaj që ju ndihmon për probIeme me diabetin, tretjen dhe jo vetëm

Kamomili nuk është vetëm një qetësues, por ka edhe funksione të tjera. Kjo është arsyeja pse një çaj i mirë bimor si kamomili është ideal çdo ditë.

Jemi mësuar të pimë kamomil, shpesh përpara se të flemë, sepse mendojmë se shërben vetëm si iIaç për ankthin dhe stresin, për t’u çlodhur. Në realitet, një çaj bimor nga kamomili ndihmon në zgjidhjen e probIemeve të tjera.

Si bimë, kamomili është përdorur për disa shekuj, sepse përfitimet e tij qetësuese dhe relaksuese janë të njohura. Po sikur të thoshim se lufton edhe probIemet me tretjen dhe probleme të tjera?

Le të shohim pse një çaj i mirë bimor kamomili është i mirë.

Trajton dia betin: kamomili përdoret për të kontrolluar së*mundje të caktuara metabolike, duke filluar nga di*abeti. Pirja e tij çdo ditë në fakt rregullon indeksin e glicemisë, në praktikë sasinë e sheqernave të pranishme në gj*ak.

Ajo rrit mbrojtjen: një çaj bimor nga kamomili i ngrohtë dhe relaksues gjithashtu ka efekte të dobishme në organet e sistemit tretës dhe vepron në mënyrë efektive në sistemin imunitar. Kamomili në fakt zvogëlon inflamacionin e traktit tretës dhe forcon florën e zorrëve.

Shëndeti i lëkurës. Kamomili lufton infeksionet e mundshme dhe probIemet e tjera të lëkurës që vijnë nga proceset inflamatore paraprakisht. Falë komponimeve fenolike dhe taninave që shërbejnë për të vonuar plakjen e qelizave dhe për të lehtësuar prodhimin e kolagjenit, thelbësor për shër*imin e lëkurës.

Zbut dh*imbjet menstruale: me vetitë qetësuese për tretje, por edhe ato anti-inflamatore dhe analgjezike, kamomili është i përsosur për zbutjen e dh*imbjeve gjatë menstruacioneve.

Parandalon ankthin: këtu jemi në anën e sigurt, sepse kamomili ka veti qetësuese që parandalojnë ankthin.

Zhduk stresin: kamomili vepron në sistemin e tretjes por edhe në sistemin nervor. Një çaj bimor nga kamomili, falë vetive të tij minimale invazive qetësuese, ndihmon për të rifituar qetësinë./b.l/noa.al/